گردشگری روستایی

گردشگری روستایی

در سال‌های گذشته مهاجرت از روستا به شهر معکوس شده و به همین خاطر گردشگری روستایی رونق فراوانی گرفته است. به طور کلی هدف گردشگران از مراجعه به روستاها و انتخاب روستا به عنوان یک مقصد گردشگری رویارویی با طبیعت بکر و منابع طبیعی سرشار است. در واقع شهرها از بسیاری از موهبت‌های روستا محروم شده‌اند و هم اکنون شهر دیگر جای خوبی برای زندگی نیست.

البته تنها قشری که به گردشگری روستای علاقمند هستند؛ مردم همان کشور نیستند. بلکه بسیاری از افراد از سراسر جهان به دلیل بازدید از روستاها به سایر کشورها سفر می‌کنند. در واقع گردشگری روستایی به یک سبک گردشگری جهانی تبدیل شده است و افراد بسیار زیادی از آن استقبال کرده‌اند. ما در اینجا اقدام به معرفی گردشگری روستایی و همچنین نحوه آغاز این فعالیت به عنوان یک گردشگر کرده‌ایم‌.

گردشگری روستایی چیست؟

گردشگری روستایی در لغت به معنای بازدید از مکان‌های دیدنی روستا است. اما به طور کلی می‌توان گفت گردشگری روستایی یک سبک جدید گردشگری یا حتی زندگی است که افراد بسیار زیادی را پیرو خود کرده است. در واقع افراد علاقه مند هستند؛ زندگی خود در شهر را رها کرده و به گردش سکونت در روستاها بپردازند.

گردشگری روستایی چیست؟

اما در تعریف دقیق، گردشگری روستایی مفهوم بازدید از روستاها و مناطق گردشگری روستایی از جمله اماکن تاریخی و همچنین طبیعت زیبای روستا را دارد. گردشگرانی که به گردشگری در روستا می‌پردازند؛ معمولا افرادی هستند که به بوم گردی یا استانگردی علاقه دارند. در واقع این افراد در گردش به دنبال آشنایی با زندگی افراد محلی و بومی و همچنین دنبال کردن آن سبک زندگی هستند. البته مدت زمان گردشگری در روستا برای گردشگران کوتاه است و به حدود چند هفته تا چند ماه  می‌رسد.

بیشتر بخوانید: کارآفرینی روستایی

فردی که بیش از این مدت در یک روستا بماند دیگر گردشگر به حساب نمی‌آید؛ بلکه از جمله ساکنان روستا است. البته گردشگران روستا علاقه دارند که در طی گردش خود با مراتع طبیعی بکر هم آشنا بشوند. اغلب روستاها در دل کوه یا کویر واقع شده‌اند و به همین خاطر مناطق طبیعی و جذابی دارند. با این حال اگر شما هم آشنایی کافی با گردشگری روستایی ندارید؛ می‌توانید در ادامه با همسفر اول همراه باشید.

انواع گردشگری روستایی

به طور کلی می‌توان گردشگری روستایی را به سه نوع مختلف تقسیم کرد.در واقع هدف از گردش در روستاها می‌تواند آشنایی با آداب و رسوم افراد محلی، بازدید از طبیعت روستا یا اماکن تاریخی آن باشد. بنابراین افراد معمولاً با همین اهداف به روستاها سفر می‌کنند. البته گاهی اوقات ممکن است هدف از گردش در روستا موضوع دیگری باشد؛ اما سه موردی که در ادامه معرفی کرده‌ایم؛ بیشترین دلایل سفر به روستا هستند.

انواع گردشگری روستایی

  • بوم گردی

بوم گردی به معنای زندگی در کنار افراد روستایی و همچنین آشنایی با آداب و رسوم‌های آنها است. همچنین اکثر روستاها اماکن بومی یا قدیمی دارند که بازدید از آنها می‌تواند برای شما جذاب باشد. زمانی که مشغول بوم گردی شوید؛ می‌وانید با معماری بومی روستا هم آشنا شده و از آن دیدن کنید.

  • طبیعت گردی

مطمئناً هیچکس نمی‌تواند منکر طبیعت بکر و دیدنی روستا بشود. اکثر روستاها معمولاً در دل کوه یا کویر قرار دارند و به همین خاطر اطراف آنها طبیعتی بی‌نظیر واقع شده است. عوامل طبیعی طبیعت روستا را زیباتر می‌کنند و در برخی از فصول برخی از روستاها واقعا دیدنی هستند.

  • اماکن گردی

از دیگر انواع گردشگری روستایی اماکن گردی یا بازدید از اماکن تاریخی است. در واقع افرادی که به جاذبه‌های تاریخی یک روستا علاقه‌مند هستند؛ می‌توانند با مراجعه به اماکن تاریخی روستا از فضا لذت ببرند. روستاهای تاریخی بسیار زیادی در کشورهای مختلف وجود دارد که مقصد گردشگران روستایی هستند

گردشگری روستایی با خدمات همسفراول

به منظور گسترش گردشگری روستایی در سطح کشور ایران و همچنین فراهم کردن امکانات لازم برای گردشگران، همسفر اول اقدام به آماده سازی پکیج خدمات گردش در روستا کرده است. در واقع شما می‌توانید از خدمات همسفر اول از جمله خدمات رفاهی مانند معرفی مکان گردشگری، رزرو محل سکونت و اقامتگاه و خرید محصولات روستایی بهره‌مند شوید.

در واقع در صورتی که گردشگری روستایی را با همسفر اول آغاز کنید؛ تجربه بسیار به یاد ماندنی کسب خواهید کرد. همچنين در ادامه مسیر اطلاعات کاملی درباره این شکل از گردشگری خواهید داشت. همچنین شما می توانید در زمان گردشگری در روستا از محصولات مطرح روستاهای ایران بهره مند شوید.

برای گردشگری روستایی کجا بریم

در کشور ما روستای ماسوله یا ابیانه دو مورد از نام آشناترین روستاهایی هستند که افراد در طول سال‌ها برای گردشگری روستایی به آنها مراجعه می‌کردند. در واقع روستای ماسوله از نظر طبیعت بکر و همچنین روستای ابیانه از نظر تاریخی ارزش بالایی در نظر گردشگران دارند. با این حال در سراسر نقاط کشور عزیز ما روستاهای بی‌شماری یک مقصد مناسب برای گردشگری در سال‌های آینده هستند.

به طور مثال روستاهای جزیره قشم از آن دست مقاصدی هستند که می‌توانید برای گردشگری روستایی انتخاب کنید. در واقع در این روستاها امکانات زیادی از جمله اقامتگاه‌های بوم گردی و همچنین آثار تاریخی وجود دارد که آسایش گردشگران را فراهم میکنند‌.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X